#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Komplikace diabetu v ordinaci praktického lékaře − 2. část: periferní neuropatie horních končetin

Komplikace diabetu v ordinaci praktického lékaře − 2. část: periferní neuropatie horních končetin

Periferní neuropatie tvoří heterogenní skupinu poruch periferních nervů. V rámci onemocnění diabetem mellitem se nejčastěji jedná o postižení nervů procházejících takzvanými fyziologickými úžinami. Na horní končetině se v drtivé většině manifestují postižením nervus medianus v karpálním tunelu, ostatní úžinové syndromy horních končetin jsou velmi vzácné.

Úvod

Periferní neuropatie patří mezi běžné chronické komplikace diabetu. Nejčastěji dochází k rozvoji somatické polyneuropatie, která se projevuje paresteziemi a bolestmi dolních končetin. Je sice pravda, že periferní mononeuropatie jsou méně častou komplikací, je však třeba na ně pomýšlet v rámci diferenciální diagnostiky. K postižení nervů dochází zpravidla při průchodu takzvanými fyziologickými úžinami. Na dolních končetinách se typicky jedná o postižení nervus peroneus communis za hlavičkou fibuly, na horních končetinách o postižení nervus medianus v karpálním tunelu. Velmi vzácně dochází také ke kompresi nervus ulnaris nebo nervus radialis. V etiopatogenezi periferních mononeuropatií se kromě metabolických vlivů a mikroangiopatie uplatňují rovněž poruchy vazivové tkáně.

Klinický obraz syndromu karpálního tunelu

Příznaky syndromu karpálního tunelu se rozvíjejí postupně. Prvním symptomem bývají parestezie 1.–4. prstu, dlaně, hřbetu ruky, ale i předloktí. Malík není při syndromu karpálního tunelu postižen z důvodu senzitivní inervace ulnárním nervem. Jako kritérium syndromu karpálního tunelu se udává noční brnění s úlevou po rozcvičení, a to nejméně 2× týdně. Při progresi onemocnění bývá noční brnění častější, úlevové manévry je nutné provádět delší dobu a mají nekonstantní efekt. S maximem v ranních hodinách se rozvíjí hypestezie.

Nemocní mají současně pocit otoku prstů či ruky, objevuje se neobratnost při náročných jemných úkonech. V pozdějších fázích dochází vlivem poruchy inervace ke snížení svalové síly a atrofii svalstva, typicky v oblasti thenarového valu. Vzácněji se objevují trofické kožní léze na špičkách prstů, červené zbarvení dlaně a palmárních ploch prstů, Raynaudův syndrom (až ve 33 %), cyanóza prstů a suchost dlaní (až u 35 %).

Diagnostika syndromu karpálního tunelu

V ambulanci všeobecného praktického lékaře lze kromě získání důležitých dat z anamnézy provést i základní klinické vyšetření. Při provedení krajní pasivní flexe v zápěstí dochází do 30 vteřin k rozvoji parestezií prstů či jiných senzitivních fenoménů. Parestezie provokuje také poklep na nervus medianus v karpálním tunelu − tento test je známý jako Tinelův příznak. Phalenův příznak spočívá v tom, že pacient přitiskne hřbety rukou k sobě při flexi v zápěstí a rovněž dojde k rozvoji parestezií. Klinické testy jsou však obecně zatížené vysokou mírou falešně negativních i pozitivních výsledků.

Při podezření na syndrom karpálního tunelu je tak vhodné buď pacienta odeslat na specializované vyšetření k ortopedovi, plastickému chirurgovi či neurochirurgovi, nebo nejprve provést elektromyografické vyšetření, které ozřejmí poruchu vedení vzruchu nervem v karpálním tunelu. Elektromyografie (EMG) je v současnosti nezbytnou součástí diagnostiky syndromu karpálního tunelu, musí ji však indikovat neurolog.

Terapie syndromu karpálního tunelu

Terapie syndromu karpálního tunelu se rozděluje na konzervativní a chirurgickou. V první řadě je nutné snížit profesionální či jinou zátěž ruky, která může onemocnění vyvolávat. K dočasnému ústupu obtíží může vést imobilizace dlahou ve 30° extenzi zápěstí, která se používá na noc. Injekce kortikosteroidů do karpálního tunelu vede k přechodné úlevě, dochází však k častým recidivám a opakované obstřiky mohou průběh onemocnění zhoršovat. Určitý efekt má také fyzikální terapie nebo aplikace kineziotapingu.

Operační řešení je indikované při selhání konzervativní terapie. Operační výkon spočívá v protětí ligamentum transversum carpi, které tvoří strop karpálního tunelu. V současnosti jsou voleny dva typy výkonů − klasický otevřený nebo miniinvazivní artroskopický. Nelze jednoznačně říct, který z přístupů je lepší, oba mají své výhody a nevýhody, přičemž jejich indikace závisí na konkrétním pacientovi a zkušenostech operatéra s prováděním výkonu.

Závěr

Drtivou většinu periferních mononeuropatií horních končetin u jedinců trpících diabetem představuje syndrom karpálního tunelu. Rozvoj tohoto onemocnění je multifaktoriální, přičemž u diabetiků se na něm podílejí nejen neuropatie, ale také poruchy pojivové tkáně. Primární diagnostika probíhá v ambulanci praktického lékaře, při podezření na syndrom karpálního tunelu je pacienta vhodné odeslat na specializované vyšetření k verifikaci diagnózy a rozhodnutí o postupu terapie.

(holi)

Zdroje:

  1. Karen I., Svačina Š. Diabetes mellitus. Novelizace 2018. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2018.
  2. Otruba P. Periferní neuropatie – diagnostika a léčba v ordinaci praktického lékaře. Medicína pro praxi 2011; 8 (6): 285–287.
  3. Wolf S. W., Hotchkiss R. N., Pederson W. C. et al. Green’s Operative Hand Surgery. Elsevier, Philadelphia, 2017.
  4. Dungl P. a kol. Ortopedie. 2., přepracované a doplněné vydání. Grada, Praha, 2014.

Doporučené odborné články

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře
22. dubna 2024
Endokrinologie

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře

Hypotyreóza Štítná žláza Tyreopatie
Přinášíme praktický souhrn základních informací a doporučení týkajících se problematiky periferní hypotyreó...
Detail článku arrow
Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik
22. dubna 2024
Endokrinologie

Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik

Přinášíme vám soubor 4 praktických „taháků“, které stručně a přehledně shrnují nová doporučení pro manageme...
Detail článku arrow