#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Srdeční selhání + diabetes = více beta-blokátoru

Srdeční selhání + diabetes = více beta-blokátoru

Nejste si jisti, ve které části terapeutického rozmezí beta-blokátorů se máte držet? U diabetiků s chronickým srdečním selháním jimi rozhodně nešetřete.

Kardiovaskulární komplikace diabetu

Chronické srdeční selhání spojené se systolickou dysfunkcí levé srdeční komory je globálním problémem, který postihuje více než 26 milionů osob. Více než 1/3 z nich přitom trpí také diabetem, který dále zhoršuje jejich prognózu. Podle nedávné studie je cca u 1,9 milionu osob prokázáno, že chronické srdeční selhání u nich vzniklo jako přímý důsledek kardiovaskulárních komplikací diabetu.

Diabetes v této skupině trojnásobně zvyšuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny. V posledních třech dekádách však moderní léčba vedla k podstatné redukci mortality. Základními kameny této léčby jsou inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEi) a beta-blokátory (BB). Jejich vliv na mortalitu při srdečním selhání je již dlouho znám, nicméně nabízejí se další důležité otázky: Profitují diabetici z této léčby stejně jako pacienti bez diabetu? A z jaké dávky nejvíce?

Metodika a výsledky studie pro chronické srdeční selhání 

Nedávno proběhla v britském Leedsu studie, která zkoumala vztah dávky ACEi a BB a mortality z jakékoli příčiny u diabetiků i nediabetiků s chronickým srdečním selháním. Studie se zúčastnilo 1797 pacientů a jejich průměrná účast ve studii trvala 4 roky. Zkoumanými účinnými látkami byly ramipril a bisoprolol. Pro vyhodnocení interakce mezi diabetem a dávkou léku z hlediska vlivu na mortalitu z jakékoli příčiny byla využita Coxova regresní analýza.

Výsledky předčily očekávání. Zvýšení dávky beta-blokátorů bylo asociováno s nižší mortalitou u pacientů bez diabetu (3,5 % na mg/den; 95% CI 0,7−6,3) a u diabetiků ještě výrazněji (8,9 % na mg/den; 95% CI 5,0−12,6); byla zaznamenána signifikantní interakce (p = 0,027). Zvýšení dávky inhibitorů ACE bylo asociováno s nižší mortalitou jak u osob bez diabetu (5,1 % na mg/den; 95% CI 2,6−7,6), tak i u diabetiků (5,9 % na mg/den; 95% CI 2,5−9,2), ale efekt byl v obou skupinách srovnatelný (interakce p = 0,76).

Závěr pro diabetiky 

Můžeme tedy shrnout, že zatímco efekt zvyšování dávky inhibitorů ACE se v závislosti na přítomnosti diabetu neliší, zvýšení dávky beta-blokátorů přináší diabetikům s chronickým srdečním selháním signifikantně větší prognostickou výhodu než pacientům bez diabetu.

(pez)

Zdroj: Witte K. K., Drozd M., Walker A. M. N. et al. Mortality reduction associated with β-adrenoceptor inhibition in chronic heart failure is greater in patients with diabetes. Diabetes Care 2017 Oct 5, pii: dc171406, doi: 10.2337/dc17-1406 [Epub ahead of print].

Doporučené odborné články

Aktuální poznatky k léčbě gestačního diabetu a DM2 v těhotenství metforminem
4. března 2024
Diabetologie

Aktuální poznatky k léčbě gestačního diabetu a DM2 v těhotenství metforminem

Diabetes mellitus 2. typu
Nedávné přehledové práce dokládají, že metformin je bezpečnou alternativou inzulinu v léčbě diabetu v těhot...
Detail článku arrow
Do jaké míry betablokátory snižují úmrtnost u pacientů se srdečním selháním a sinusovým rytmem?
27. února 2024
Kardiologie

Do jaké míry betablokátory snižují úmrtnost u pacientů se srdečním selháním a sinusovým rytmem?

Betablokátory (BB) jsou součástí rutinní léčby v mnoha kardiovaskulárních (KV) indikacích včetně srdečního...
Detail článku arrow