Poradna lékaře detail dotazu

Dotaz

michaela, 19.5.2020

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na dvě otázky. 1. Jak je to s thyreopatiemi a jodovými desinfekcemi/kontrastní jodovou látkou? Nelze je užít pouze u hyperthyreosy, nebo bychom si měli dávat pozor i u pacientů s AIT bez hyperfunkce? AIT ve stadiu hypofunkce? 2. Je pacient s dlouhodobě perfektně medikamentosně zvládnutou thyreopatií více ohrožen aterosklerosou, hypovitaminosou D apod. než populace bez thyreopatie? Děkuji za odpovědi a Vaši ochotu nám věnovat svůj čas.

Odpověď odborníka, 22.05.2020

Dobrý den. ad 1.) Obávaným, ale spíše vzácným, nežádoucím vedlejším účinkem uvedených látek je rozvoj hypertyreózy. Kontraindikací pro jejich podávání je tedy jistě floridní tyreotoxikóza. Opatrnosti je třeba u nemocných se strumou nebo uzly ve štítné žláze - vhodná je klinická kontrola a ev. laboratorní odběry v odstupu. Při dlouhodobém používání je teoreticky možný i rozvoj hypotyreózy mechanismem blokace syntézy tyreoidálních hormonů při podávání velkého množství jódu (Wolf Chaikoffův efekt). Krátkodobé používání jodové dezinfekce nebo jednorázové vyšetření s podáním kontrastní látky není rizikové u pacientů s autoimunitní tyreoiditidou. ad 2.) Nemocní s léčenou a kompenzovanou hypotyreózou nemají zvýšené riziko aterosklerotického postižení nebo hypovitaminózy D.

Praktické informace pro praktické lékaře přináší jedinečný webový projekt JáPraktik.cz. Má být každodenním pomocníkem ve Vaší praxi, podpořit komunikaci s pacienty
a umožnit konzultaci se specialisty.

Proč tu jsem?