#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Uvolnění preskripce antidiabetik: Praktici mohou od června předepisovat gliptiny

Uvolnění preskripce antidiabetik: Praktici mohou od června předepisovat gliptiny

Od letošního 1. června budou moci praktičtí lékaři předepisovat diabetikům 2. typu některá perorální antidiabetika. Konkrétně jde o tzv. gliptiny – látky blokující enzym DPP-4. „Je to přelomové rozhodnutí,“ hodnotí uvolnění preskripce Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.

Uvolnění preskripce se týká 4 účinných látek

Po letech diskusí došlo k dohodě všech zúčastněných stran – zdravotních pojišťoven, Ministerstva zdravotnictví ČR, České diabetologické společnosti ČLS JEP, praktických lékařů i SÚKL. Ten následně vydal letos na jaře souhlasné stanovisko. Praktičtí lékaři tak mohou svým pacientů s diabetem 2. typu od 1. června 2020 předepisovat gliptiny. Rozhodnutí se konkrétně týká účinných látek vildagliptin (Galvus), linagliptin (Trajenta), sitagliptin (Januvia) a saxagliptin (Onglyza).

Praktici se starají o více než 220 tisíc diabetiků

„Domnívám se, že jde o přelomové rozhodnutí,“ uvedl místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP a praktický lékař MUDr. Igor Karen. Podle jeho odhadů praktičtí lékaři v současnosti léčí nebo dispenzarizují přes 220 tisíc diabetiků 2. typu z celkového zhruba 1 milionu těchto pacientů v České republice. Z 5500 ordinací primární péče se totiž zhruba 3000 stará o osoby s DM 2. typu, průměrná praxe přitom pečuje o zhruba 75 pacientů s diabetem. Preskripce gliptinů by se podle MUDr. Karena mohla týkat asi 5 % všech pacientů s DM 2. typu, o něž se praktici starají.

Prolomení ledů?

V souvislosti s uvolňováním preskripce moderních antidiabetik se v odborných kruzích vede diskuse i o dalších antidiabetikách. Jednání se týkala například analog GLP-1. Ovšem Česká diabetologická společnost ČLS JEP vydala k této možnosti letos v březnu zamítavé stanovisko. „Tady se již dostáváme tak trochu na pole diabetologů, kteří jsou − bez jakýchkoliv pochybností − v tomto směru vědomostně mnohem dál a zkušenější než základna VPL. Zde by proto měla být nastavena spolupráce VPL a diabetologa minimálně s konzultační činností,“ komentuje rozhodnutí Igor Karen.

Uvolnění preskripce pro praktické lékaře, jež se týká řady léků na chronická onemocnění, je důležitou součástí probíhající reformy primární péče. Praktikům se s diabetology dlouhodobě nedařilo najít společnou řeč. Praktičtí lékaři argumentovali tím, že tzv. moderní perorální antidiabetika patří mezi velmi bezpečné léky, jejichž preskripce je běžná v primární péči téměř kdekoli v západní Evropě, navíc je v souladu s jejich atestací. Diabetologové uvolnění preskripce odmítali především s argumenty, že praktickým lékařům chybí pro výběr optimální moderní léčby častý kontakt s diabetiky. Plátci péče (zdravotní pojišťovny) pak argumentují rizikem navýšení úhrad.

(lek)

Doporučené odborné články

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře
22. dubna 2024
Endokrinologie

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře

Hypotyreóza Štítná žláza Tyreopatie
Přinášíme praktický souhrn základních informací a doporučení týkajících se problematiky periferní hypotyreó...
Detail článku arrow
Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik
22. dubna 2024
Endokrinologie

Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik

Přinášíme vám soubor 4 praktických „taháků“, které stručně a přehledně shrnují nová doporučení pro manageme...
Detail článku arrow