Vegetariánství jako léčba diabetu?

„An apple a day keeps doctor away“ je známé anglické pořekadlo, které obecně zdůrazňuje důležitost ovoce a zeleniny ve stravě. Jedno jablko denně nás od nemocí sice neuchrání, ale správně nastavená rostlinná strava může pomoci lépe zvládat život u pacientů s cukrovkou.
Vegetariánství jako léčba diabetu?

Od mléka až po semínka

Záleží na každém z nás, jak moc rostlinnou stravu si zvolí. Vegetariáni většinou konzumují mléko, mléčné výrobky a vejce. Naopak ti nejstriktnější vegani by nepoužili ani med k oslazení čaje. Tato značná variabilita rostlinné stravy nám neumožňuje konkrétně vytyčit zásady rostlinné stravy a činí značné potíže také ve výzkumu. Pokud se tak bavíme o léčbě diabetu 2. typu, není jednoduché porovnat mezi sebou jednotlivé studie a přijít s jednoznačnými a hlavně přesvědčivými výsledky.

Inzerce

Metaanalýza z roku 2014, která srovnávala vegetariánství s jinými dietami u diabetiků 2. typu, ukázala pouze na mírné snížení glykovaného hemoglobinu, bez jasného klinického dopadu. Výsledky přehledové studie z roku 2018 zaměřené na striktnější veganství také nepřinesly jasné důkazy, že by tento typ stravování měl být volbou číslo jedna. V intervenční skupině byl sice u účastníků zaznamenán větší úbytek váhy, nicméně žádný průlomový zázrak se nekonal. 

Komu tím prospějeme?

Důvody proč přejít na vegetariánskou potažmo veganskou stravu jsou povětšinou etické, a to jak z pohledu zvířat, tak z pohledu životního prostředí. Pacient s cukrovkou by ovšem z rostlinné stravy mohl vytěžit zvýšený příjem vlákniny, vitaminů, minerálních látek a méně nasycených tuků. Navíc jsou diety na bázi rostlinné stravy často méně kalorické než běžná strava s obsahem živočišných tuků a zpracovaných potravin. Může tak docházet k větší ztrátě hmotnosti než v případě konvenčních diet, což ale platí pouze v případě, že je rostlinná strava v souladu se zásadami správného stravování.

Dieta je tak dobrá, jak dobré jsou její části

Ať už se jedná o vegetariány nebo vegany, je důležité dbát na to, jaké zdroje živin zvolí. Strava by tak měla sestávat převážně z ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, luštěnin, sóji a výrobků z ní, ořechů a semínek. U vegetariánů je třeba dávat pozor na příliš tučné sýry nebo jogurty a zdroje správných tuků hledat spíše v ořeších a semínkách. Zpracované potraviny s vysokým obsahem tuku a jednoduchých cukrů také nejsou správnou volbou.

U těchto skupin strávníků tolik diskutovaný příjem vápníku, železa a nenasycených mastných omega-3 kyselin může být plně suplementován z rostlinných zdrojů. Jedinou výjimku tvoří vitamin B12, který se nachází výhradně v živočišné stravě. Pacient tak může sáhnout po obohacených rostlinných potravinách nebo využít doplňky stravy.  

Cukrovka není jednoduchá

Přístup k léčbě cukrovky je komplexní a vegetariánství či veganství může být jedním z navrhovaných řešení. Zdá se ale, že shodných nebo lepších výsledků lze dosáhnout také běžnou stravou doplněnou o pohyb, kde je navíc menší riziko nedostatečného příjmu některých živin.

(eha)

Zdroje:

  1. Vegetarian diet and diabetes. Diabetes UK, 2015. Dostupné na: www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/vegetarian-diets
  2. Veganism and diabetes. Diabetes UK, 2015.Dostupné na: www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/veganism-and-diabetes
    Yokoyama Y., Barnard N., Levin S. et al. Vegetarian diets and glycemic control in diabetes: a systematic review and meta-analysis. Cardiovasc Diagn Ther 2014; 4 (5), doi: 10.3978/j.issn.2223-3652.2014.10.04.
  3. Toumpanakis A., Turnbull T., Alba-Barba I. Effectiveness of plant-based diets in promoting well-being in the management of type 2 diabetes: a systematic review. BMJ Open Diabetes Res Care 2018; 6: e000534, doi: 10.1136/bmjdrc-2018-000534.
  4. Bazian. Vegetarian diet 'could have slight benefits in diabetes'NHS, 2014. Dostupné na: www.nhs.uk/news/diabetes/vegetarian-diet-could-have-slight-benefits-in-diabetes/
  5. Bazian. Vegan diet 'helps people better manage type 2 diabetes'NHS, 2018. Dostupné na: www.nhs.uk/news/diabetes/vegan-diet-helps-people-better-manage-type-2-diabetes/#conclusion

Líbil se vám článek?

Hodnocení: +9

Doporučení a tipy

Řekněte svým pacientům

Inzerce

Doporučujeme

Mnoho dalších informací pro svou praxi najdete také na webu Medimerck.cz.

Dáváte přednost preskripci generických nebo originálních léků?

Praktické informace pro praktické lékaře přináší jedinečný webový projekt JáPraktik.cz. Má být každodenním pomocníkem ve Vaší praxi, podpořit komunikaci s pacienty
a umožnit konzultaci se specialisty.

Proč tu jsem?