Domácí měření krevního tlaku: 7 rad pro vaše pacienty

Domácí měření krevního tlaku: 7 rad pro vaše pacienty

Kdy doporučit pacientovi, aby si měřil krevní tlak doma? A jak mu poradit, aby postupoval správně? Následující článek můžete použít jako inspiraci nebo jej rovnou vytisknout a pacientovi předat.

Vhodné indikace a načasování

Měření krevního tlaku (TK) pacientem v domácích podmínkách pomůže zajistit jeho lepší spolupráci při léčbě arteriální hypertenze. Je však důležité, aby domácí měření tlaku bylo zavedeno teprve u pacienta, který dobře spolupracuje a nebude měřením neurotizován.

Domácí měření tlaku je výhodné také při podezření na hypertenzi bílého pláště (normální hodnoty TK při domácím měření a vysoké hodnoty v ordinaci) nebo na maskovanou hypertenzi (patologické domácí hodnoty a normální hodnoty TK v ordinaci).

Dlouhodobě stačí kontrolovat si TK 1–2× týdně. Vhodné také je, když si pacient měří tlak intenzivněji zhruba 7 dní před návštěvou lékaře. Doporučit lze 2 měření ráno a 2 večer, vždy v intervalech zhruba 2–3 minut.

Tipy pro pacienta

 • Používejte vhodný tonometr! Vhodnost jednotlivých tonometrů pro domácí měření si lze ověřit na webu České společnosti pro hypertenzi (www.hypertension.cz) nebo na adrese www.dableeducational.org. Na těchto stránkách se inspirujte i při nákupu tonometru. Přístroje s manžetou přikládanou na prsty či zápěstí jsou nevhodné.
 • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
 • Nejméně 30 minut před měřením nekuřte a nepijte alkohol.
 • TK si měřte vsedě s opřenými zády. Obě nohy mějte na zemi a nezkřížené. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby paže – potažmo manžeta tonometru – byla ve výšce srdce.
 • Tlak si měřte vždy na stejné paži.
 • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si nasaďte manžetu tonometru, její okraj by měl být zhruba 2 cm nad loketní jamkou.
 • Během měření nemluvte a nehýbejte se.
 • Hodnoty krevního tlaku si zapisujte. Kromě nich zaznamenávejte i každou významnou zdravotní událost (např. změnu léků, aktuální zdravotní potíže).

(viv)

Zdroje:

 1. Karen I., Filipovský J. Arteriální hypertenze. Novelizace 2014. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Praha, 2014.
 2. Linhart A., Ceral J., Filipovský J. Praktický postup České společnosti pro hypertenzi: Měření krevního tlaku. 1. část: Obecné principy. Hypertenze a kardiovaskulární prevence 2016; 2: 24–27. Dostupné na: www.hypertension.cz/sqlcache/mereni-cast-1.pdf

Doporučené doporučení a tipy

Tahák: Terapie hypertenze v kostce: Kdy a jak zahájit léčbu?
15. listopadu 2023

Tahák: Terapie hypertenze v kostce: Kdy a jak zahájit léčbu?

Hypertenze
Arteriální hypertenze (AH) spolu s diabetem mellitem (DM), dyslipidémií, obezitou a kouřením představují ne...
Detail článku arrow
Tyreopatie v primární péči:   Co zásadního přináší novelizace doporučených postupů?
2. listopadu 2023
Endokrinologie

Tyreopatie v primární péči: Co zásadního přináší novelizace doporučených postupů?

Tyreopatie
Zveme vás ke sledování série minivideí, v nichž prezentujeme aktuální informace týkající se diagnostiky a l...
Detail článku arrow
Pracovnělékařské prohlídky - přehled
1. září 2023

Pracovnělékařské prohlídky - přehled

Účelem pracovnělékařských prohlídek je zjištění aktuálního zdravotního stavu zaměstnance, posouzení nutnost...
Detail článku arrow