10 tipů pro zdravý život s cukrovkou

10 tipů pro zdravý život s cukrovkou

Lidé často spojují vznik cukrovky (diabetu) se zvýšeným příjmem cukrů, to ovšem nebylo nikdy prokázáno, spíše se jedná o efekt nadměrného energetického příjmu. Cukrovka je metabolická porucha charakterizovaná vysokou hladinou cukru (hyperglykémií), která je důsledkem nedostatku inzulinu nebo necitlivostí buněk k jeho účinkům. Špatně kontrolovaný diabetes může vést k poškození různých orgánů, zejména očí, ledvin, nervů a kardiovaskulárního systému. Při dodržování některých zásad životního stylu lze komplikacím diabetu předcházet nebo je alespoň oddálit.

1. Edukace je základ

Studie prokazují, že dostatečná znalost diabetu ze strany pacientů je nezbytná pro zajištění komplexní péče a může výrazně zlepšit kvalitu života s cukrovkou. Znalost principu a léčby cukrovky je základem pro zajištění souladu s lékařskou terapií. Je nutné si uvědomit, že cukrovka ovlivňuje každodenní život, a je proto dobré vědět, co od ní pacient může očekávat, neboť lékař nemusí být vždy dosažitelný.

2. Co může způsobit změny hladiny glykémie

Výkyvy hladiny cukru se mohou objevit kdykoliv v závislosti na mnoha faktorech. Mezi nejvýznamnější patří tyto:

Strava

Hladina krevního cukru se přechodně zvyšuje po jídle, k vrcholu dochází za 20–30 minut po najedení, pak se pozvolna během 90–180 minut snižuje a průměrně do 2 hodin dosáhne hladiny nalačno. Jednotlivé potraviny ovlivňují hladinu krevního cukru po jídle odlišně. Je to dáno obsahem a druhem sacharidů, ale též způsobem jejich technologického zpracování nebo kuchyňské úpravy. Schopnost potraviny zvýšit glykémii vyjadřuje tzv. glykemický index – čím je vyšší, tím rychleji je potravina schopna zvednout hladinu krevního cukru, naopak potraviny s nízkým glykemickým indexem tráví tělo déle a nezpůsobují akutní hyperglykémii. Index potravin lze dohledat v tabulkách, např. zde: www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/glykemie.pdf

Zdravotní stav

Vlivem akutního onemocnění (např. infekce, průjmy) může dojít jak ke zvýšení, tak ke snížení hladiny glykémie, je proto třeba obezřetnosti. Nemoc někdy vyžaduje přechodnou úpravu léčby diabetu.

Alkohol

Může mít za následek nízkou hladinu krevního cukru krátce po požití, ale i až o 24 hodin později. Pravidelné nadměrné požívání alkoholu může zhoršit komplikace diabetu. Příležitostnou mírnou konzumaci alkoholu lze připustit při dobré kompenzaci diabetu. Diabetik nikdy nesmí pít alkoholický nápoj nalačno. Světlé pivo a suchá vína mají méně sacharidů než ostatní alkoholické nápoje, v případě míchaných nápojů je třeba volit ty bez cukru. Doporučuje se dát si ještě před spaním lehké občerstvení kvůli předejití poklesu hladiny cukru v krvi.

Stres

Stresové hormony způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi.

Hormonální změny

Změny hladin hormonů během menstruace či menopauzy mohou způsobit výkyvy glykémie. Někdy je nutné v tomto období upravit jídelníček či léčbu. Glykémii může ovlivnit i užívání hormonální antikoncepce.

Léky

Mnoho léků a potravinových doplňků ovlivňuje metabolismus glukózy, např. kortikoidy či některé léky na tlak. Obecně je vhodná opatrnost při jakémkoliv nově nasazeném léku.

3. Varovné příznaky nízké a vysoké hladiny cukru

Nízká nebo naopak vysoká hodnota glykémie patří mezi hlavní akutní komplikace diabetu, a je proto dobré znát jejich příznaky a umět na ně reagovat.

Hypoglykémie 

Nízká hladina cukru: k příznakům patří třes, pocení, zrychlení srdeční frekvence, zmatenost, nevolnost, v pokročilém stadiu poruchy vědomí. Je nutné zajistit co nejrychleji zvýšení hodnoty glykémie. Doporučuje se 200 ml sladkého nápoje typu kola, džus či oslazený čaj nebo 2–4 tablety hroznového cukru (ten je dobré nosit u sebe). Je-li přítomná porucha vědomí a člověk není schopen sladký nápoj spolknout, stav musí akutně řešit záchranná služba.

Hyperglykémie 

Vysoká hladina cukru, příznakem může být žízeň, zvracení, bolesti břicha, dehydratace, únava, acetonový zápach z úst. Stav je nutné řešit s lékařem, často si vyžádá hospitalizaci.

4. Přemýšlet nad jídelníčkem se vyplatí

Stravovací návyky jsou celosvětově hlavním faktorem v nárůstu diabetu. Zdravotní stav je odrazem toho, co jíme, ať už máme či nemáme diabetes. Odborníci na výživu dokládají, že důležitý je nejen výběr potravin, ale také jejich množství a kombinace:

 • Je třeba zařadit potraviny s nízkým obsahem tuku a s vysokým obsahem vlákniny, včetně omezeného množství sacharidů.
 • Vyhýbat se jídlům z fast foodů.
 • Jíst 4–6× denně v pravidelných intervalech. Odborné studie prokazují, že vynechávání snídaně souvisí s mnoha zdravotními problémy a se sklony k nadváze.
 • Volit menší porce jídla. Někdy pomůže koupit si menší talíř.
 • Jíst libová bílá masa. Nadměrná konzumace červeného masa zhoršuje citlivost buněk k inzulinu.
 • Méně vhodná jsou druhotně zpracovaná masa jako uzeniny a paštiky pro větší obsah solí a tuků.
 • Zelenina by měla tvořit až polovinu porce na talíři, ideální je konzumovat ji v čerstvém stavu – zelenina citlivost buněk k inzulinu zlepšuje.
 • Opatrně s přílohami. Vhodnější je rýže, brambory či luštěniny. Méně vhodné jsou zejména knedlíky. Za vhodné ovoce se považují jablka, citrusy, rybíz, kiwi, jahody, broskve, meruňky, borůvky, meloun.
 • Pečivo ideálně celozrnné. Bílé a sladké pečivo či zákusky jsou méně vhodné pro vysoký obsah jednoduchých cukrů.
 • Z mléčných výrobků jsou vhodné nízkotučné sýry (do 30 % tuku), nízkotučné bílé jogurty či jogurty slazené aspartamem. Mléko je vhodné nízkotučné či kefírové, vyhnout se je třeba smetanám a plnotučnému mléku.
 • Z úprav se doporučuje zejména vaření, pečení, příprava v páře. Nevhodné je smažení.
 • Z umělých sladidel je vhodný aspartam či sacharin nebo stévie. Dia potraviny je nutné vybírat s ohledem na použité sladidlo. Med a cukr se nedoporučují.

5. Pitný režim

Hydratace ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Dostatečný přísun nealkoholických nápojů je pro správný metabolismus glukózy nezbytný. Je však třeba dávat pozor na slazené nápoje – ty obsahují glykované chemikálie nebo velké množství kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, což je prokazatelně spojené s obezitou a tzv. inzulinovou rezistencí, tedy necitlivostí buněk na inzulin.

6. Redukce hmotnosti

Redukce hmotnosti o 5–10 % snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění.

7. Fyzická aktivita

Sedavý životní styl je příčinou nárůstu diabetu v populaci. Doporučuje se pravidelná aerobní aktivita (chůze, běh, rotoped), optimálně 5× týdně 30 minut. Pozitivní efekt však má každá aktivita, včetně domácích prací.

8. Adherence k předepsané medikaci

Nejčastěji předepisovaným lékem v léčbě cukrovky je metformin, včetně formy s prodlouženým uvolňováním (XR). Užívá se dle určení lékaře 1–3× denně, a to s jídlem nebo po jídle.

9. Pravidelné kontroly

Kontroly diabetu se provádějí dle rozhodnutí lékaře zpravidla v intervalech 3–6 měsíců. Jejich součástí je nejen laboratorní kontrola hodnoty glykémie a tzv. glykovaného hemoglobinu, který odráží dlouhodobou kompenzaci diabetu. Provádí se také kontrola hmotnosti, krevního tlaku a vyšetření dolních končetin. Dále by 1× ročně měla proběhnout oční kontrola, EKG a vyšetření moči.

10. Vyvarovat se dalších rizikových faktorů

Je vhodné eliminovat a léčit ostatní rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění, zejména kouření, vysokou hladinu cholesterolu a vysoký tlak.

(tich)

Zdroje:

 1. Karen I., Svačina Š. Diabetes mellitus. Novelizace 2018. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Praha, 2018.
 2. Turek B., Ježková D., Procházková R. Glykemický index. Státní zdravotní ústav, Praha, 2003. Dostupné na: www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/glykemie.pdf
 3. Sami W., Ansari T., Butt N. S., Hamid M. R. A. Effect of diet on type 2 diabetes mellitus: a review. Int J Health Sci (Qassim) 2017; 11 (2): 65–71.
 4. Diabetes management: How lifestyle, daily routine affect blood sugar. Mayo Clinic, 2017 May 6. Dostupné na: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/diabetes-management/art-20047963
 5. Lišková M. Dieta diabetická. Nemocnice Písek, 2019. Dostupné na: www.nemopisek.cz/47-pomocne-clanky-pro-oddeleni/212-dieta-dia

Doporučené odborné články

Jaké tyreopatie by měl léčit a dispenzarizovat praktický lékař pro dospělé – novelizace doporučených postupů z roku 2023
3. května 2024
Endokrinologie

Jaké tyreopatie by měl léčit a dispenzarizovat praktický lékař pro dospělé – novelizace doporučených postupů z roku 2023

Se širší dostupností laboratorních a zobrazovacích vyšetření je diagnostikováno stále více onemocnění štítn...
Detail článku arrow
Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře
22. dubna 2024
Endokrinologie

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře

Hypotyreóza Štítná žláza Tyreopatie
Přinášíme praktický souhrn základních informací a doporučení týkajících se problematiky periferní hypotyreó...
Detail článku arrow
Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik
22. dubna 2024
Endokrinologie

Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik

Přinášíme vám soubor 4 praktických „taháků“, které stručně a přehledně shrnují nová doporučení pro manageme...
Detail článku arrow