V České republice trpí nadváhou nebo obezitou každý druhý dospělý. Jsou spojeny s četnými komplikacemi i se zkrácením délky života. Snížení hmotnosti, ke kterému se mimo jiné využívá farmakoterapie, tato rizika významně snižuje. Jaké léky tedy máme v této indikaci k dispozici a jak se k nim pacienti mohou dostat?
Obecná fakta o obezitě
Obezita je definována jako nadměrné množství tuku v organismu. Pro její diagnostiku a klasifikaci se používá tzv. body mass index (BMI, index tělesné hmotnosti). Vzorec pro jeho výpočet je následující: hmotnost (v kg)/výška (v m)2. Diagnostiku a klasifikaci obezity dle BMI shrnuje následující tabulka.
Schéma Diagnostika a klasifikace obezity
V ČR má vyšší než normální hmotnost 55 % dospělé populace (muži: nadváha 42 %, obezita 23 %; ženy: nadváha 27 %, obezita 19 %). U většiny pacientů je rozvoj obezity dán kombinací genetické dispozice a životního stylu (nevhodného stravování a nízké pohybové aktivity). Menšina případů může souviset s podáváním některých léků, především psychofarmak a kortikoidů.
Nadváha i obezita jsou spojeny s komplikacemi, respektive komorbiditami. Jedná se nejčastěji o diabetes mellitus 2. typu, arteriální hypertenzi, dyslipidémii, ICHS, CMP, dnu, cholecystolitiázu, tromboembolickou nemoc, syndrom spánkové apnoe, vertebrogenní algický syndrom, artrózu, kolorektální karcinom a další. Toto onemocnění také významně zkracuje život: při obezitě 2. a 3. stupně je mortalita nejméně 2× vyšší.
Již redukce hmotnosti o 5–10 % přitom snižuje riziko metabolických komplikací až o 50 %.
Možnosti léčby
Prvním lékařem, se kterým se pacient s nadváhou nebo obezitou setká, je zpravidla praktický lékař. Právě v jeho ordinaci by proto měl být doporučen další postup.
Nedílnou součástí komplexní léčby obezity je fyzická aktivita a nízkokalorická redukční dieta.
Farmakoterapie je indikovaná u pacientů s BMI ≥ 30 kg/m2 a u pacientů s BMI > 27 kg/m2 s přidruženými rizikovými faktory (diabetem 2. typu, dyslipidémií, hypertenzí...), u kterých nestačí dieta a pohybová aktivita. Antiobezitika se obvykle užívají 3–12 měsíců. V současné době lze v ambulanci předepsat buď látky snižující centrálně chuť k jídlu (anorektika), nebo látky blokující vstřebávání tuků z trávicího traktu. Tuto léčbu může indikovat i praktický lékař, pojišťovny ji však nehradí.
Pacienty s 2. a 3. stupněm obezity je vhodné odeslat do obezitologických center, mj. pro zvážení indikace chirurgické léčby. Bariatrická chirurgie se ukázala být nejúčinnějším způsobem léčby pacientů s obezitou 3. stupně nebo 2. stupně s přítomností komplikací.
Farmakologická léčba
V následující stati nabízíme praktický výčet antiobezitik dostupných v ČR včetně jejich dávkování, orientační ceny a dalších praktických informací.
1. Periferně působící antiobezitika
Xenical, Orlistat, Alli
- Účinná látka: orlistat.
- Léková forma: tvrdé tobolky.
- Mechanismus účinku: inhibuje lipázy ve střevě, a tím snižuje vstřebávání tuků.
- Dávkování a způsob podání: 1 tobolka bezprostředně před každým hlavním jídlem, v jeho průběhu nebo do 1 hodiny po něm (zpravidla tedy 3× denně); lze užívat dlouhodobě.
- Režim výdeje: orlistat 120 mg na lékařský předpis; poloviční síla (60 mg) je dostupná bez receptu.
- Cena: kolem 1100 Kč za 84 tobolek (cca na 1 měsíc).
2. Centrálně působící antiobezitika
Adipex Retard
- Účinná látka: fentermin 15 mg.
- Léková forma: měkké tobolky s řízeným uvolňováním.
- Mechanismus účinku: jde o centrálně stimulující látku s anorektickými účinky.
- Dávkování a způsob podání: 1 tobolka denně při snídani; lze užívat max. 3 měsíce (riziko vzniku tolerance, závislosti a abstinenčních příznaků).
- Režim výdeje: na lékařský předpis (recept s modrým pruhem).
- Cena: kolem 1150 Kč za 100 tobolek (cca na 3 měsíce).
Mysimba
- Účinná látka: naltrexon 8 mg, bupropion 90 mg.
- Léková forma: tablety s prodlouženým uvolňováním.
- Mechanismus účinku: naltrexon působí jako opioidní antagonista, bupropion jako inhibitor zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu; přesné účinky potlačující chuť k jídlu zatím nebyly objasněny.
- Dávkování a způsob podání:
1. týden: 1 tableta ráno;
2. týden: 1 tableta ráno a 1 tableta večer;
3. týden: 2 tablety ráno a 1 tableta večer;
4. týden a dále: 2 tablety ráno a 2 tablety večer. - Režim výdeje: na lékařský předpis.
- Cena: kolem 2800 Kč za 112 tablet (na prvních 5 a 1/2 týdne; poté na 1 měsíc).
Saxenda
- Účinná látka: liraglutid 6 mg/ml.
- Léková forma: injekční roztok v předplněném peru.
- Mechanismus účinku: jde o analog lidského glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1); reguluje chuť k jídlu zvýšením pocitu plnosti a sytosti, snižuje pocit hladu a potenciální konzumaci jídla.
- Dávkování a způsob podání: počáteční dávka 0,6 mg denně subkutánně; zvýšena má být na 3 mg denně v přírůstcích po 0,6 mg v nejméně týdenních intervalech.
- Režim výdeje: na lékařský předpis.
- Cena: kolem 4350 Kč za 54 mg (cca na 1 měsíc).
Potenciál snižovat hmotnost mají i jiná antidiabetika, například léky ze skupiny inhibitorů SGLT-2 (glifloziny). Ty jsou však určené výhradně pro terapii DM 2. typu a pro léčbu obezity nejsou indikované.
Závěr
Farmakologické léčby se u obezity zpravidla využívá, pokud nestačí samotná dieta a fyzická aktivita. V současné době jsou v Česku dostupné jak centrálně působící látky (fentermin, naltrexon/bupropion, liraglutid), tak látky inhibující absorpci tuků ve střevě (orlistat).
(mafi)
Zdroje:
- Svačina Š., Fried M., Býma S. a kol. Obezita. Novelizace 2018. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2018. Dostupné na: www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Obezita-2018.pdf
- Šrámková P. Novinky ve farmakologii obezity. Gastroenterologie a hepatologie 2018; 72 (6): 495−500.
- Češka R. Štulc T., Tesař V. a kol. Interna. Triton, Praha, 2015: 281−291.
- SPC Xenical. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0027027&tab=texts
- SPC Adipex Retard. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0232993&tab=texts
- SPC Mysimba. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0210388
- SPC Saxenda. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0210390&tab=texts