Které příznaky nás mohou upozornit na problém se štítnou žlázou?

Které příznaky nás mohou upozornit na problém se štítnou žlázou?

Všestranná erudice na úrovni primárních zdrojů je pro lékaře zásadní, ale kromě ní potřebujeme mít i správné nápady ve správnou chvíli. Pojďte si s námi zopakovat některé důležité body týkající se symptomatiky nemocí štítné žlázy.

Potíže s polykáním

Důvěrně se s nimi znají zejména neurologové. Avšak mohou nastat také při hypertrofii štítné žlázy (s příznaky hypo- i hypertyreózy), benigním uzlu i karcinomu.

Obstipace

Samozřejmě, že je třeba myslet na špatný životní styl nebo různé střevní patologie. Nicméně i při hypotyreóze může být zácpa poměrně výrazná.

Hubnutí

Když začne pacient v seniorském věku spontánně hubnout, lékaři naskočí vrásky. Zato potvrzená hypertyreóza funguje lépe než liposukce či lifting. Hubnutí je někdy jejím jediným příznakem.

Poruchy paměti

Kdo by si u lékaře nestěžoval, že si nic nepamatuje? Tento evergreen můžeme, krom jiného, připsat také hypotyreóze.

Poškozené vlasy

Zhoršená kvalita vlasů může mít řadu příčin a jistě začínáme u životního stylu, ale je dobré pomyslet rovněž na poruchy funkce štítné žlázy, hypo- i hypertyreózu.

Dušnost

Novotvary štítné žlázy mohou být tak velké, že způsobí kompresi dýchacích cest a inspirační dušnost nebo stridor.

Svalová bolest a křeče

Většina pacientů v tomto případě volí samoléčbu a nakupuje doplňky stravy s hořčíkem. Jen málokterý přijde na vyšetření, abychom mohli ověřit, že netrpí hypotyreózou.

Tachykardie

Když tepová frekvence pádí jako splašená herka, případně když se dostaví tachyarytmie, je nejvyšší čas vyloučit hypertyreózu.

Únava

Když přijde pacient s ústy od ucha k uchu a stěžuje si na únavu, na vážnou nemoc to nevypadá. Přesto se může vyplatit zkontrolovat, zda netrpí hypotyreózou.

Podrážděnost

Když nám naopak pacient vynadá hned mezi dveřmi, nemusí to znamenat, že závodní jídelna servíruje plíčky. Možná je příčinou podrážděnosti hypertyreóza.

Nechutenství

Nechutenství je velmi relativní pojem a někteří pacienti přicházejí i se stížnostmi, že „už jim nebere tak jako dřív“ − už tu husu opravdu nezvládnou celou. Poté, co odfiltrujete neopodstatněné stížnosti, pomyslete mimo jiné na hypotyreózu.

Bradykardie

I za tímto příznakem se může schovávat hypofunkce štítné žlázy.

Exoftalmus

Když na vás pacienti valí oči, není to vždy proto, že je udivuje, že ordinujete. Jen připomínáme, že se může jednat o oční projev Gravesovy-Basedowovy tyreotoxikózy.

Zvýšené pocení, návaly horka

U žen v pátém deceniu jsou návaly horka naprosto standardní, přesto nezapomínejte vyšetřit štítnou žlázu. I za těmto příznaky se může skrývat porucha její funkce.

(pez)

Zdroj: Stöppler M. C. 30 Thyroid Disorder Symptoms and Signs. MedicineNet, 2020 Aug 20. Dostupné na: www.medicinenet.com/thyroid_disease_symptoms_and_signs/article.htm

Doporučené odborné články

Jaké tyreopatie by měl léčit a dispenzarizovat praktický lékař pro dospělé – novelizace doporučených postupů z roku 2023
3. května 2024
Endokrinologie

Jaké tyreopatie by měl léčit a dispenzarizovat praktický lékař pro dospělé – novelizace doporučených postupů z roku 2023

Se širší dostupností laboratorních a zobrazovacích vyšetření je diagnostikováno stále více onemocnění štítn...
Detail článku arrow
Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře
22. dubna 2024
Endokrinologie

Shrnutí endokrinologických doporučení pro praktické lékaře

Hypotyreóza Štítná žláza Tyreopatie
Přinášíme praktický souhrn základních informací a doporučení týkajících se problematiky periferní hypotyreó...
Detail článku arrow
Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik
22. dubna 2024
Endokrinologie

Tyreopatie v ordinaci praktického lékaře – sada infografik

Přinášíme vám soubor 4 praktických „taháků“, které stručně a přehledně shrnují nová doporučení pro manageme...
Detail článku arrow