Low carb může být slibnou alternativou

Low carb může být slibnou alternativou

Zatímco v roce 1984 byl na titulní stránce časopisu TIME cholesterol zobrazen jako mračící se smajlík, o 30 let později vybízela stejná titulní stránka ke konzumaci másla. Bílkoviny hrají ve výživě roli neutrálního „Švýcarska“, do hledáčku viníků se tak nemohl dostat nikdo jiný než samotné sacharidy.

Tuky už na black list nepatří

Nízkosacharidová dieta není ve světě žádnou novinkou, a tak se v souvislosti s rehabilitací tuků a očerněním sacharidů dostává opět do širšího povědomí. Proč tuto dietu nevyzkoušet u těch, kteří mají se sacharidy největší problém – u diabetiků 2. typu?

Na cukr zapomeňte

Obecně platí, že obsah sacharidů je u této diety výrazně snížený, obsah bílkovin a především tuků je navýšený. Můžeme se setkat s formami, kde příjem sacharidů nesmí převýšit 30 gramů, ale i s těmi mírnějšími, kde si můžeme dopřát až o 100 gramů více. Při redukci sacharidů by se mělo začít u přidaných cukrů, pekárenských výrobků, mouky a příloh. Podle toho, jak jsme přísní, dále pokračujeme s ovocem a luštěninami.

Zelenina nahrazuje přílohy a u těch nejstriktnějších diet se tak stává v podstatě jediným zdrojem vlákniny. Dalším zdrojem vlákniny jsou semínka, která zároveň dodávají tělu správné tuky. Z těch tělo primárně čerpá energii a ideálně by tak měly být zastoupeny mono- a polynenasycenými mastnými kyselinami. Vůči nasyceným bychom naopak měli vzhledem k rizikům kardiovaskulárních onemocnění zůstat obezřetní. Na bílkoviny připadá zbylých asi 15–20 % přijaté energie za den a stejně jako v případě jiných způsobů stravování by i zde měly být získávány z nezpracovaného masa, ryb, vajec, sýrů a dalších mléčných výrobků.

Hlavní je redukce

Jedním z prvních kroků v léčbě diabetu 2. typu je redukce nadváhy. Klíčové je však právě slovo redukce. Zvolená dieta by měla být nízkokalorická, a to v obou případech, tedy s vysokým i nízkým obsahem sacharidů. Studie, která porovnávala diety s obsahem sacharidů 53 % a 14 % (méně než 50 gramů na den) u účastníků s diabetem 2. typu, ukázala pozitivní vliv na hladinu glykémie, HDL cholesterolu, triglyceridů, užívání léčiv, redukci hmotnosti, tuku a inzulinovou rezistenci u obou přístupů, s lehčí převahou nízkosacharidové diety. Přehledové studie a metaanalýzy přinášejí obdobné výsledky, nicméně z dlouhodobého hlediska se rozdíly stírají a benefity nízkosacharidové diety nepřevyšují ostatní druhy stravování. Jakoukoliv omezující dietu je totiž těžké dodržovat delší dobu a vyžaduje od pacienta velkou motivaci.

Univerzální léčba neexistuje

Omezení sacharidů ve stravě je jedním z přístupů, které lze v léčbě diabetu 2. typu následovat. V souvislosti s tím je nutné myslet na kontrolu hladiny glykémie a možnou úpravu medikace. Zlepšení parametrů, jež jsou u diabetiků stěžejní, ovšem může zajistit i dobře zvolená nízkoglykemická dieta s převahou komplexních sacharidů. Nízkosacharidová dieta tak nepředstavuje revoluční objev, který by měl nahradit dosavadní přístupy, ale může se stát vhodnou alternativou.

(eha)

Zdroje:

  1. Leech J. Low-carb diet for diabetes: Should you try it? Diet vs. disease, 2018 Sep 23. Dostupné na: www.dietvsdisease.org/low-carb-diet-diabetes/#Low-_Carb_and_Diabetes_What_DoControlled_Trials_Show
  2. Position statement: Low-carb diets for people with diabetes. Diabetes UK, 2017 May. Dostupné na: www.diabetes.org.uk/resources-s3/2017-09/low-carb-diets-position-statement-May-2017.pdf
  3. Snorgaard O., Poulsen G. M., Andersen H. K. et al. Systematic review and meta-analysis of dietary carbohydrate restriction in patients with type 2 diabetes. BMJ Open Diabetes Res Care 2017; 5 (1): e000354, doi: 1136/bmjdrc-2016-000354.
  4. Tay J., Luscombe-Marsch N. D., Thompson C. H. et al. Comparison of low- and high-carbohydrate diets for type 2 diabetes management: a randomized trial. Am J Clin Nutr 2015; 102 (4), 780–790, doi: 10.3945/ajcn.115.112581.
  5. Minger D. In defense of low fat: a call for some evolution of thought (part 1). Denise Minger, 2015. Dostupné na: https://deniseminger.com/2015/10/06/in-defense-of-low-fat-a-call-for-some-evolution-of-thought-part-1

Doporučené odborné články

Intervence v oblasti životního stylu u osob s DM2
7. března 2023
Diabetologie

Intervence v oblasti životního stylu u osob s DM2

Diabetes mellitus 2. typu
Americká diabetická asociace (ADA) ve spolupráci s Evropskou asociací pro studium diabetu (EASD) publikoval...
Detail článku arrow
Gravesova-Basedowova choroba v ambulanci praktického lékaře
3. března 2023
Endokrinologie

Gravesova-Basedowova choroba v ambulanci praktického lékaře

Štítná žláza
Hypertyreóza představuje méně častou formu tyreopatií, s odhadovanou prevalencí 0,2–0,4 % klinicky manifest...
Detail článku arrow
Psychosomatické poruchy a lékařsky nevysvětlitelné příznaky v ambulanci PL
6. ledna 2023
Kardiologie

Psychosomatické poruchy a lékařsky nevysvětlitelné příznaky v ambulanci PL

Významnou část pacientů praktických lékařů (PL) tvoří lidé s psychosomatickými poruchami a takzvanými lékař...
Detail článku arrow