Místo zázračné diety udržujte motivaci

Místo zázračné diety udržujte motivaci

Diagnóza „prediabetu“ může mnoho pacientů vyděsit, ať už v dobrém nebo špatném slova smyslu. Někteří se vidí automaticky s inzulinovým perem v ruce, jiní zase kupují rotoped a vyhazují všechno jídlo z lednice.

Čas změn

Prediabetes není chřipka, která se za týden vyleží. Změny, jež musí pacient ve svém životě udělat, jsou razantní a z dlouhodobého hlediska ne snadno udržitelné. Úprava stravy a zavedení pravidelné pohybové aktivity však může pacienty před rozvinutím diabetu 2. typu ochránit nebo lze alespoň oddálit jeho nástup. Bohužel neexistuje žádná univerzální dieta, která by se jednoduše vytáhla ze šuplíku a přinesla by všem stejný a trvalý užitek. Zdá se, že nejvhodnějším přístupem je vyjít z toho, co máme – ze zásad správné výživy.

Jde to bez sacharidů, ale i s nimi

První na řadu se dostávají sacharidy, které jsou zároveň tou nejproblematičtější skupinou. Nabízí se možnost zcela je vynechat nebo alespoň omezit. V dlouhodobé prospektivní studii žen výzkumníci zjistili, že nízkosacharidové diety s vyšším obsahem bílkovin a tuků nezvyšují riziko vzniku diabetu 2. typu. Pokud navíc byly zdroje tuků a bílkovin rostlinné, riziko se ještě snížilo.

Rostlinná strava může být plnohodnotným zdrojem bílkovin. Abychom však získali všechny esenciální aminokyseliny, musíme je vhodně kombinovat. Automaticky tak dojde k navýšení příjmu sacharidů, což se od konceptu nízkosacharidové stravy odklání. Jiná studie přitom potvrdila, že příjem kvalitní rostlinné stravy také může chránit před vznikem diabetu 2. typu.

Tajemství se skrývá ve vláknině, která se tak snadno neštěpí na jednoduchou glukózu, čímž zamezuje prudkému nárůstu hladiny glykémie. Jednoduché cukry ať už v pečivu nebo v přílohách, je proto nutné nahradit luštěninami, celozrnnými výrobky, zeleninou, malými porcemi ovoce a ořechy.

Ozdravění jídelníčku

Prediabetes je metabolické onemocnění, jež s sebou přináší řadu dalších rizik a možných komplikací. Pozornost by tak měla být věnovaná i ostatním živinám, které mnohdy stačí jenom vyměnit za zdravější varianty. Srdce a cévy nám poděkují, když nahradíme živočišné tuky za rostlinné, a to nejen při přípravě pokrmů.

Červené a zpracované maso je častěji spojováno s nádory tlustého střeva, nicméně je možné, že vysoký obsah železa může snižovat účinnost inzulinu nebo škodit buňkám, které jej produkují. Je proto lepší konzumaci těchto mas omezit a namísto toho zvolit maso kuřecí nebo ryby.

Největším kamenem úrazu bývají různé pochoutky a slazené nápoje, kterých se pacienti zbavují nejhůře. Dietní nápoje bez cukru v počtu jeden nápoj za den nezvyšují riziko diabetu, v určitých případech tak mohou být vhodnou alternativou.

Klíčem je motivace

Novopečený prediabetik má před sebou nelehký úkol. Řada studií věnující se právě změnám životního stylu u těchto pacientů ale mimoděk potvrdila, že nejúspěšnější jsou ti, kteří mají trvalou podporu a motivaci ze strany multidisciplinárního týmu i svého okolí. V takovém případě potom až tak nezáleží na tom, jestli se pacient rozhodne být vegetariánem nebo zarytým odpůrcem sacharidů, ale na tom, jak je schopný zavedené změny udržovat v každodenním životě.

(eha)

  1. Zdroje:
    Halton T. L., Liu S., Manson J. E., Hu F. B. Low-carbohydrate-diet score and risk of type 2 diabetes in women. Am J Clin Nutr 2008; 87 (2): 339–346, doi: 10.1093/ajcn/87.2.339.
  2. Satija A., Bhupathiraju S. N., Rimm E. B. et al. Plant-based dietary patterns and incidence of type 2 diabetes in us men and women: results from three prospective cohort studies. PLoS Med 2016; 13 (6): e1002039, doi: 10.1371/journal.pmed.1002039.
  3. Hemmingsen B., Gimenez‐Perez G., Mauricio D. et al. Diet, physical activity or both for prevention or delay of type 2 diabetes mellitus and its associated complications in people at increased risk of developing type 2 diabetes mellitus. Cochrane Database Syst Rev 2017; 12: CD003054, doi: 10.1002/14651858.CD003054.pub4.
  4. Hilton C. Preventing type 2 diabetes in people with 'prediabetes': do diet and exercise work? Evidently Cochrane, 2018 Apr 5. Dostupné na: www.evidentlycochrane.net/preventing-type-2-diabetes-people-with-prediabetes-do-diet-and-exercise-work
  5. Simply Steps to Preventing Diabetes. Harvard School of Public Health, 2019. Dostupné na: www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/disease-prevention/diabetes-prevention/preventing-diabetes-full-story/#diet

Doporučené odborné články

Intervence v oblasti životního stylu u osob s DM2
7. března 2023
Diabetologie

Intervence v oblasti životního stylu u osob s DM2

Diabetes mellitus 2. typu
Americká diabetická asociace (ADA) ve spolupráci s Evropskou asociací pro studium diabetu (EASD) publikoval...
Detail článku arrow
Gravesova-Basedowova choroba v ambulanci praktického lékaře
3. března 2023
Endokrinologie

Gravesova-Basedowova choroba v ambulanci praktického lékaře

Štítná žláza
Hypertyreóza představuje méně častou formu tyreopatií, s odhadovanou prevalencí 0,2–0,4 % klinicky manifest...
Detail článku arrow
Psychosomatické poruchy a lékařsky nevysvětlitelné příznaky v ambulanci PL
6. ledna 2023
Kardiologie

Psychosomatické poruchy a lékařsky nevysvětlitelné příznaky v ambulanci PL

Významnou část pacientů praktických lékařů (PL) tvoří lidé s psychosomatickými poruchami a takzvanými lékař...
Detail článku arrow