Je známým faktem, že diabetes mellitus (DM) zvyšuje riziko maligních onemocnění a je proto důležité se v diabetologii zaměřit na jejich prevenci a depistáž. Velmi příznivým faktem v této souvislosti je, že metformin, který dnes v ČR užívá téměř každý diabetik, u něhož je tento lék vhodný, může incidenci malignit snižovat.
Metformin lze dále podávat i u diabetiků s mírným zhoršením jaterních funkcí (do 2,5–3násobku ULN) a při renální insuficienci do hodnoty eGFR 30 ml/min (ve snížené dávce). U těchto nemocných je třeba z důvodu snížené endogenní tvorby glukózy preferovat bezpečnou léčbu s minimálním rizikem hypoglykémie, a to i za cenu horší kompenzace diabetu.
Dnes se část výzkumu v diabetologii zaměřuje na mikrobiom. Ten je totiž
u diabetiků narušen a vede ke zvýšení permeability střevní stěny. Významnou složkou mikrobiomu je bakterie Akkermansia mucinophila, která jeho funkci u diabetu upravuje. Již se zkoumá její přínos v léčbě prediabetu. Metformin svým působením ve střevě podporuje růst právě této bakterie, což potvrdila již i klinická srovnávací studie.
To vše rozebírali s účastníky 7. cyklu jarních diabetologických seminářů přednášející prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA (2. interní klinika 2. LF UK a FN Motol), prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. (Institut klinické a experimentální medicíny IKEM, Praha) a MUDr. E. Račická (Diabetologie a interna, Ostrava). Vy máte nyní jediněčnou možnost shlédnout zkrácené 5ti minutové záznamy s tím nejdůležitějším z jednotlivých přednášek.
Ke sledování přednášek přejděte prosím na stránku www.medimerck.cz.