„An apple a day keeps doctor away“ je známé anglické pořekadlo, které obecně zdůrazňuje důležitost ovoce a zeleniny ve stravě. Jedno jablko denně nás od nemocí sice neuchrání, ale správně nastavená rostlinná strava může pomoci lépe zvládat život u pacientů s cukrovkou.
Od mléka až po semínka
Záleží na každém z nás, jak moc rostlinnou stravu si zvolí. Vegetariáni většinou konzumují mléko, mléčné výrobky a vejce. Naopak ti nejstriktnější vegani by nepoužili ani med k oslazení čaje. Tato značná variabilita rostlinné stravy nám neumožňuje konkrétně vytyčit zásady rostlinné stravy a činí značné potíže také ve výzkumu. Pokud se tak bavíme o léčbě diabetu 2. typu, není jednoduché porovnat mezi sebou jednotlivé studie a přijít s jednoznačnými a hlavně přesvědčivými výsledky.
Metaanalýza z roku 2014, která srovnávala vegetariánství s jinými dietami u diabetiků 2. typu, ukázala pouze na mírné snížení glykovaného hemoglobinu, bez jasného klinického dopadu. Výsledky přehledové studie z roku 2018 zaměřené na striktnější veganství také nepřinesly jasné důkazy, že by tento typ stravování měl být volbou číslo jedna. V intervenční skupině byl sice u účastníků zaznamenán větší úbytek váhy, nicméně žádný průlomový zázrak se nekonal.
Komu tím prospějeme?
Důvody proč přejít na vegetariánskou potažmo veganskou stravu jsou povětšinou etické, a to jak z pohledu zvířat, tak z pohledu životního prostředí. Pacient s cukrovkou by ovšem z rostlinné stravy mohl vytěžit zvýšený příjem vlákniny, vitaminů, minerálních látek a méně nasycených tuků. Navíc jsou diety na bázi rostlinné stravy často méně kalorické než běžná strava s obsahem živočišných tuků a zpracovaných potravin. Může tak docházet k větší ztrátě hmotnosti než v případě konvenčních diet, což ale platí pouze v případě, že je rostlinná strava v souladu se zásadami správného stravování.
Dieta je tak dobrá, jak dobré jsou její části
Ať už se jedná o vegetariány nebo vegany, je důležité dbát na to, jaké zdroje živin zvolí. Strava by tak měla sestávat převážně z ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, luštěnin, sóji a výrobků z ní, ořechů a semínek. U vegetariánů je třeba dávat pozor na příliš tučné sýry nebo jogurty a zdroje správných tuků hledat spíše v ořeších a semínkách. Zpracované potraviny s vysokým obsahem tuku a jednoduchých cukrů také nejsou správnou volbou.
U těchto skupin strávníků tolik diskutovaný příjem vápníku, železa a nenasycených mastných omega-3 kyselin může být plně suplementován z rostlinných zdrojů. Jedinou výjimku tvoří vitamin B12, který se nachází výhradně v živočišné stravě. Pacient tak může sáhnout po obohacených rostlinných potravinách nebo využít doplňky stravy.
Cukrovka není jednoduchá
Přístup k léčbě cukrovky je komplexní a vegetariánství či veganství může být jedním z navrhovaných řešení. Zdá se ale, že shodných nebo lepších výsledků lze dosáhnout také běžnou stravou doplněnou o pohyb, kde je navíc menší riziko nedostatečného příjmu některých živin.
(eha)
Zdroje:
- Vegetarian diet and diabetes. Diabetes UK, 2015. Dostupné na: www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/vegetarian-diets
- Veganism and diabetes. Diabetes UK, 2015.Dostupné na: www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/veganism-and-diabetes
Yokoyama Y., Barnard N., Levin S. et al. Vegetarian diets and glycemic control in diabetes: a systematic review and meta-analysis. Cardiovasc Diagn Ther 2014; 4 (5), doi: 10.3978/j.issn.2223-3652.2014.10.04. - Toumpanakis A., Turnbull T., Alba-Barba I. Effectiveness of plant-based diets in promoting well-being in the management of type 2 diabetes: a systematic review. BMJ Open Diabetes Res Care 2018; 6: e000534, doi: 10.1136/bmjdrc-2018-000534.
- Bazian. Vegetarian diet 'could have slight benefits in diabetes'. NHS, 2014. Dostupné na: www.nhs.uk/news/diabetes/vegetarian-diet-could-have-slight-benefits-in-diabetes/
- Bazian. Vegan diet 'helps people better manage type 2 diabetes'. NHS, 2018. Dostupné na: www.nhs.uk/news/diabetes/vegan-diet-helps-people-better-manage-type-2-diabetes/#conclusion